Fenerbahçe Tarihi

1899 yılında Black Stocking FC ismi ile faaliyet gösteren gençler ile 1902 yılında Kadıköy futbol kulübü kurucuları 1907 yılında Fenerbahçe Spor Kulübünün kurucularından oluşmaktadır. Kadıköy Futbol Kulübü daha sonra mevcut rejim nedeniyle kapatılmıştır.

 

1907 yılında Asaf Beşpınar, Enver Yetkiner, Necip Okaner, Ayetullah Bey ve Ziya Songülen tarafından eşsiz güzellikleri bulunan İstanbul Moda’da Beşbıyık Sokağı 3 no.lu evin bodrum katında kurulan Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ilk başkanı Nurizade Ziya Songülen’dir.

Fenerbahçe Spor Kulübü, II. Abdülhamit’in Türk gençlerinin biraraya gelmesini rejimi tehlikeye sokacağı düşüncesi ile gizli olarak kurulmuştur.

 

Kulübün kurucuları amblem olarak, adını Fenerbahçe burnundaki feneri seçmiş, renklerini ise
Fenerbahçe yarımadasında bulunan papatyaların sarı-beyazı olarak belirlemişlerdir.1910 yılında ise Kulübün logosu ve renkleri Topuz Hikmet tarafından değiştirilerek Sarı- Lacivert rengini almıştır.

1908 yılında yürürlüğe giren Cemiyetler Kanunu ile birlikte Fenerbahçe Spor Kulübü tescil edilmiştir.

Takımın ilk oyuncuları ; Hintli Asaf, Necip, Ziya, Hasan, Hassan, Sabri, Nasuhi, Şevkati, Galip, Hüseyin, Hayrullah, Sami, Ayetullah, Mazhar olarak aktarılmıştır.

 

futbol_maclari

tarih 1907 moda

kadikoy fb_tarihi fenerbahce_tarihi

fener_tarihi fb_video kadikoy_tarihi